Donji Rahic
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brbljaonica

+10
marina
Bosanka
kupina
Beba
Stiv
Malena
roki
Lili
miki39
Holidej
14 posters

Stranica 10 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  Bosanka sub ruj 08, 2012 9:54 pm


Ovo je prica o Pegi.Pega je bila pas.Ali ne kakav bilo pas.Pega je bila savrsenstvo,ime je dobila po pjegama koje je imala po cijelom tijelu jer je bila ona sorta iz filma 101 dalmatinac.
Prica pocinje ovako.Dodjose novi susjedi.Lijepa kuca,ma sta kuca...dvorac koji je niknuo vrlo brzo,sto bi rekli preko noci.Lijepo uredjeno dvoriste,terasa puna cvijeca,bazen,ljuljacka...luksuzan automobil jedan koji je vozio gospodin i drugi za gospodju.Svasta nesto na sta ja nisam bas navikla, ali eto susjedi su ipak susjedi pa boze moj,ili cu se ja navikavat na taj luksuz,lijepo je za oko,ili ce se oni vremenom prilagodit nasem siromastvu u dzepovima a bogatstvu u dusi.
Deriste im bi mnogo razmazeno...neigra se s nasom dijecom,vidim nesmije se uprljati,ni skociti,ni pasti...ama nesmije nista.Kapija stalno zakljucana.....auuuu....majko moja u mene se ni kuca nocu nezakljucava,a kamo kapija u pol bijela dana.Posto je sve bilo tako bljestavo i sterilno,nije mi mirisalo na dobro.
Nesto je tu njima kao nedostajalo i oni jedan dan dovezose prelijepog dalmatinca da upotpuni tu idilu i da se valjda dijete ima s kim igrati.Bio je jos mali ali se vidjelo da je zvjerka i po,da ima prepametne tople smedje oci i savrsene tufne pravilno rasporedjene po cijelom tijelu,cak i po njuski.Dijeca sa ulice vjecitih duznika(to je moja ulica),nazvase je Pega valjda zbog tih pjega.Mogli su samo da vire kroz zakljucanu kapiju i tako ga gledaju.
Napravise joj lijepu kucicu ali bogami dobi Pega odmah i kais oko vrata i lanac,mada sam mislila da ce slobodno trckarati sa dijetetom po uredjenom travnjaku.Brzo je napredovala i primjetila sam da ce biti visoka sa dugim vitkim nogama.Vrlo brzo joj se kais jako usjekao ispod grla a gazde nisu reagovale.Razgovarala sam s njom preko kamenog zida s bocne strane kuce i radovala mi se.Jedan dan dok sam stavljala ves na strik vidjela sam da je Pega krvava ispod vrata,da je kais urastao u kozu,da ju je davio,da joj je svaki pokret nanosio bol,da su joj oci tuzne.Cvilila je...u prevodu molila za pomoc.Narednog dana nisam izdrzala,nego sam upitala novog susjeda sta se desava.Rekao je da je trebalo otpustiti kais jer nije vise bila beba,brzo je rasla i debljala se,on to nije smio napraviti i tako su dani prolazili pa sad nesmije ni pogotovo jer je ljuta i neda si prici.Pitala sam zeli li da ja to napravim i vidjela sam olaksanje na njegovom licu ,ali me upozorio da se pazim jer ce me sigurno ugristi i svi su se pomakli na terasu,da nekazem pobjegli.Oni su mislili da je to igracka koja se kupi za novce i da je to pas koji nece rasti.Oslobodila sam ga kaisa i mazala svaki dan krvavu brazdu ispod vrata kako bi sto prije zacijelila i kako se ne bi inficiralo.Za kratko vrijeme ostao je samo oziljak i Pega je opet bila vesela i puna zivota kojeg u toj kuci i u tom dvoristu nije bilo.Nakon mjesec dana je nestala.Pitala sam gdje je,odgovor je bio sokantan.Susjed je rekao da je pocela napadati njegovu suprugu kad god joj nosi zdjelu sa hranom da joj skace u visini grudi i da se ona toga jako plasi,zdjela joj ispadne iz ruke i zena ima stres od nje.Pega se samo radovala hrani i igrala,nista vise.Ali je on zato spakovao u vrecu,stavio u gepek i odvezao u sumu 30 kilometara udaljenu od nas.Komentarisao je kako je tesko bilo za vozit jer se jako otimala i lupala u gepeku pa se plasio da mu neiskoci za vrat dok je vozio.
Dani prolazise...Pegu vise i nepominjase a meni stalno na pameti sto me nisu pitali da li bih je ja k sebi uzela.
Nakon mjesec dana dodje Pega,to jest dovuce se do gazdine kuce.Bila je jako prljava,sepala je na jednu nogu jer se vidjelo da je auto udario i bila je jako mrsava.Umorno je legla ispred zakljucane kapije i vjerno cekala gazde da se pojave.Pomazila sam je,dala joj vodu,jesti nije htjela.Oci su i dalje bile tople i smedje i u njima je jos bilo dosta zivota,samo je bila umorna....iscrpljena.Pitala sam se kakva je to snaga u psetu da je toliko vjerno gazdi cak i kad mu gazda nije dobar prema njemu.Divila se njenoj pameti kad je prosla toliki put i vratila se nazad.Zasto?
Nekaze se dzaba da je pas covjekov najbolji prijatelj,ali zato nije i obrnuto.Losa joj je sudbina bila sto je dosla u lose ruke a imali su sve uslove da JE njeguju.Zasto su je uopste dovodili k sebi kad su znali da nisu sposobni za to.Dzabe care sve te tvoje pare,kuca bela veca od hotela-to ja pustim u svojoj kuci i odvrnem do daske.
A Pega....ona vise nije ziva.Cim je stigao kuci,razbjesnio se kad ju je vidio,zar njega da pobijedi obicni pas...tako je vikao i zvao nekog susjeda sto mu je odrzavao travnjak i dvoriste da ga opet spakuju u gepek,ali ovog puta je uletio u kucu i izletio van sa pistoljem koji je zatakao za pojas.Odvezli su se opet u neku sumu i pucao je u Pegu za koju je ovaj susjed sto je bio s njim,rekao da ga je do zadnjeg izdisaja gledala toplim smedjim ocima u kojima nije bilo nimalo mrznje ni straha.
Dijeca iz ulice vjecitih duznika su postavila obiljezje na to mjesto.
Bosanka
Bosanka
Stariji forumaš
Stariji forumaš


[Vrh] Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  Stiv pon ruj 10, 2012 4:54 pm

Jako lijepo i tuzno
Stiv
Stiv
Admin


[Vrh] Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  Bosanka ned stu 04, 2012 10:37 pm


Ovo je bila najveselija svadba na kojoj sam ikad bila.
A ja sam to sve posmatrala i u sebi pjevusila onu od Mise Kovaca-
svi pjevaju ,ja necujem....nikome se neradujem, samo tebe ocekujem....
Nije dosao. Da jeste - danas bi bilo sve drugacije.
Mislim da se to zove sudbina.

....
Bosanka
Bosanka
Stariji forumaš
Stariji forumaš


[Vrh] Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  Stiv pon stu 05, 2012 6:49 pm

Jako fino i veselo
Stiv
Stiv
Admin


[Vrh] Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  zone čet stu 08, 2012 9:55 am

jako lijepa svadba i vesela
zone
zone
Mlađi član
Mlađi član


[Vrh] Go down

Brbljaonica - Page 10 Empty Re: Brbljaonica

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 10. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.